Sunday, 25 March 2012

New York – Manhattan: Little Italy ve Chinatown


Bir zamanlar Manhattan’ın göbeğinde İtalya’nın birebir kopyası olan ve pek çok filme de ilham kaynağı olan Little İtaly,  20 - 30 yıl içinde hızla küçülerek  sadece turistlerin uğradığı bir theme park haline gelmiş. Komşusu olan Chinatown’un hızla artan Çinli nüfusu ile birlikte hızla büyüyerek Little İtaly’yi sokak sokak yutması bunun bir nedeni. Diğer bir nedeni ise filmlerden bildiğimiz geleneksel ve birinci kuşak göçmen İtalyan ailelerinin hızla Brooklyn ve Queens gibi şehrin merkezine daha uzak ve geniş bölgeleri mesken tutmaları. Little İtaly’nın bir zamanki halleri ise ancak artin Scorsese’nin eski filmlerinden görülebilir.


Dünyanın her yerinde Çin mahallesine geldiğinizi restoran vitrinlerine asılı ördeklerden anlarsınız. En büyük Chinatown’lardan birine sahip olan New York’ta da durum pek farklı değil. Pekin Ördeği bir çok Çİn restoranının menüsünde en çok ısmarlanan yiyeceklerden biri ve görüntü herkes için çok iştah açıcı olmasa da Little Italy’nin bittiğini ve Çin mahallesine girdiğinizi hemen farkediyorsunuz.
Cha Chan Tang
Çhinatown’da bir yandan fazlaca yerel Çin yemekleri yeyip midemizi riske atmayalım ama bir yandan da yediğimiz yemekler tamamen Avrupalı/ Amerikalı damak tadına gore değiştirilmiş ve özünden uzaklaşmış olmasın diyenler Cha Chan Tang’I sevebilirler. Burası iç tasarımı gayet minimalist ve modern bir mekan. Cha Chan Tang’ın menüsünde genellikle Hong Kong, Macau ve Taiwan - yani güney Çin mutfağından gayet güzel yemekler var. Bir uyarı: dünya mutfakları ve özellikle de Çin Uzakdoğu mutfağı ile çok da arası olmayanlar ve gittikleri yerlerde Türk yemeklerinden vazgeçemeyenler bu tavsiyemizi gözardı edebilir.
Teariffic
Chinatown’a gelmişken çeşit çeşit Çin çaylarını ve bubble tea’lerini tatmak isteyenler için Teariffic iyi bir seçim olabilir.  Burası genellikle yerel Çin kökenli Amerikalı gençlerin geldiği bubble tea’ları yanında kekleri, tatlıları ve yemekleri de oldukça güzel bir mekan.  Herkes Çince konuşuyor ve her şey Çinlilere gore hazırlanmış. ,Turistik değil yerel Çin mahallesinin hakkını veren bir cafe.

No comments:

Post a Comment